poniedziałek, 30 marca 2020

Wiejskie zwierzęta- dzień 2

Dzień dobry Wszystkim! 

Co chwilę przeglądam zdjęcia, które przedstawiają Wasze wspaniałe zabawy! Cóż za wyobraźnia! Jakie piękne zwierzątka! Wielkie brawa dla Was i Waszych Rodziców!
A dzisiaj pobawimy się w ...teatr -)

1) Scena
Przykryj kocem stół lub krzesło, jeśli planujesz przygotować teatrzyk kukiełkowy. Rozłóż kocyk na ziemi, jeśli to Ty będziesz aktorem - wyobraź sobie, że to "deski teatru".
 A może przygotować teatrzyk –scena – propozycje:








2) Aktorzy
W tym tygodniu mówimy o zwierzętach wiejskich , więc przygotuj pluszami -zwierzątka lub wykorzystaj rysunki, które stworzyła/eś ostatnio lub pacynki  albo maski. Wytnij je i przyklej do nich patyczki do szaszłyków.
A może to Ty będziesz aktorem? Porozglądajcie się po domku - na pewno wymyślicie fajne przebranie. Żółty sweterek wystarczy, żeby zamienić się w kurczątko 


















3) Widzowie
Zaproś wszystkich domowników i spróbuj odegrać scenkę. Zmieniaj głos, naśladuj zwierzątka ruchem - poczuj się jak prawdziwy aktor 

4) A może przedstawienie o Złotej Rybce lub Trzy świnki? 

I o Rybaku i złotej rybce O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE
   







lub  teatrzyk do opowiadania „Wyprawa na wieś”- do którego przydadzą się sylwety albo pacynki paluszkowe

Dziś przy płocie, gdzieś nad Sanem, koza (1)kłóci się z baranem (2). Taka sprzeczka to nie żarty: kto z nich bardziej jest uparty? Tuż przy skręcie na Jaworzno grały kury(3) w piłkę nożną.
Mecz sędziował kogut(4) stary, co miał buty(5) nie do pary. W bramce była wielka dziura, wiec mocniej jakaś kura(6)kopnąć tu zechciała piłkę (7), choćby nawet przez pomyłkę, to szukano piłki potem od niedzieli po sobotę.
Ale wbrew tym przeciwnościom, kury(3) grały z przyjemnością. Koń(8), co wiele w życiu przeżył, dziś w uśmiechu zęby (9)szczerzy. Rzekł, gdy wsparł się na podkowie:
 „Dobrze jest mieć końskie zdrowie”. Jedni mają strojne szaty, za to krowa(10) – czarne łaty. Smutnie muczy całe lata: „Nie chcę dłużej być łaciata”.
Pewna świnka(11) w Świnoujściu marzy wciąż o zamążpójściu. Szuka ciągle kandydata „Miła jestem i bogata. To nie będzie pierwszy lepszy, chcę by był najlepszy z wieprzy. Niech ma frak i krawat(12) w prążki, niech uczone czyta książki(13). Niech kwiatami też mnie wita, niech je widelcem(14) z koryta. Zresztą - po co tyle krzyku – mogę sama żyć w chlewiku”.
Gdy się indyk (15) rozindyczy, nikt indyka nie przekrzyczy. Niech pies (16)szczeka, baran(2) beczy, indyk(15) swoje, indyk(15) przeczy: „Ja wiem lepiej, nie masz racji. Już mówiłem przy kolacji, że od Gdańska, aż po Kraków, indyk(15) jest najlepszym z ptaków.
Gdy się gęś(17) ze złości trzęsie, robi miny bardzo gęsie. Ranek, albo popołudnie, gęś(17) wykrzywia się paskudnie. Księżyc(18) zajął miejsce słońca(19), fochom gęsi nie ma końca.
 Pyta paw(20) i pyta kura: „O co taka awantura?”

5) Zabawa dla chętnych : -„Kto ukrył się pod parasolem – zabawa wg I. Majchrzak – krótkie wyrazy chowamy pod parasolem gdy dziecko odkryje parasol musi dopasować obrazek do wyrazu , ale najpierw z dzieckiem oglądamy te wyrazy i mówimy co jest napisane – wyrazy musza być krótkie np. KOT, KOŃ, KURA, GĘŚ, KOZA, KROWA, PIES,

6) K. Łochocka „Czarna krowa” – spróbuj nauczyć się na pamięć, nie całość chociaż dwie zwrotki.

Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mordą. Kręcąc mordą i rogami gryzła trawę wraz z jaskrami.

„Czarna krowo, nie kręć rogiem, bo ja pieróg jem z twarogiem: gdy tak srogo rogiem kręcisz, gryźć pieroga nie mam chęci.”

„Jedz bez trwogi swe pierogi, nie są groźne krowie rogi. Jestem bardzo dobra krowa rodem z miasta Żyrardowa.

Raz do roku w Żyrardowie pieróg z grochem dają krowie. Więc mi odkrój róg pieroga, a o krowich nie myśl rogach.

Ja Ci również radość sprawię: Jaskry, które rosną w trawie, zręcznie ci pozrywam mordą czarną mordą w kropki bordo.”



7) Zagadki

Kwiku! Kwiku! Żyję w chlewiku, z koryta jadam, z nikim nie gadam.    (świnia)

 Komu wygodniej chodzić po drogach, gdy cztery podkowy ma na nogach?      (koń)

Jestem duża, ciemna, białe łaty mam. Sianem mnie nakarmisz, zdrowe mleko dam.     (krowa)

Dzięki niej na zimę masz czapkę i szalik. Gdy w góry pojedziesz, ujrzysz ją na hali.     (owca)

Jestem biała, szara, ruda albo czarna. Niosę smaczne jaja, lubię dziobać ziarna.     (kura)

Grzebień dumnie nosi, lecz go nie używa. Skoro dzień nadchodzi, ludzi ze snu zrywa.    (kogut)

Dobrej zabawy, wybierzcie co chcecie, czekam na Wasze cudne relacje !


Teatrzyk Justynki: 



Teatrzyk Julki: 





Teatrzyk Karolka: 


Teatrzyk Natalki: 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz