poniedziałek, 4 maja 2020

Witaj, tęczo kolorowa - 2


Dzień dobry, w ten pochmurny poranek, majowy deszczyk sobie pada, a dzisiaj mam dla was propozycję groźniejszą niż deszcz, a jest to burza.

1. „Co to jest burza?” – zbieranie informacji na temat burzy -  jest to zjawisko przyrodnicze , takie jak : chmury, deszcz, błyskawica, grzmot lub tęcza


 



zajęć
kolejne stadia burzy (ciemne chmury, deszcz, błyskawice i grzmoty) 

2. Posłuchaj opowiadania o "Zajączku i burzy" (zasoby Internet)


„Zajączek i burza”
Pod drzewem na skraju lasu siedział sobie zajączek i bardzo mu się nudziło. Tego dnia na niebie nie było słońca a wszystkie zwierzęta gdzieś sobie poszły. (…).


 W pewnej chwili obok zajączka przebiegła wiewiórka. – Cześć wiewiórko – krzyknął zajączek. – Dokąd tak biegniesz? – Uciekam przed burzą. – Jaką burzą? – zdziwił się zajączek. Ale wiewiórka już go nie słyszała, bo pobiegła schować się głęboko w lesie.


 W chwilę później zajączek zobaczył przebiegające jeże. – Dokąd tak wszyscy uciekacie?
- Chowamy się przed burzą. Biegnij prędko za nami. – Powiedzcie mi tylko, co to jest burza i jak wygląda? – wołał zmartwiony zajączek, ale jeży już nie było widać.


Zaraz potem zajączka minęły pędzące niedźwiadki. – Kochane misie – wołał zajączek – nikt mi nie chce powiedzieć, co to jest... Ale nie zdążył nawet dokończyć, bo niedźwiadki krzyknęły: - Nie możemy teraz z tobą rozmawiać zajączku, uciekamy, bo burza idzie. – Jaka burza i dokąd idzie? – dziwił się zajączek – i czy ja znam tę burzę? Ale znowu nikt nie odpowiedział, bo niedźwiadki już dawno zniknęły w lesie. 


Biedny zajączek nie wiedział, co robić. Nie wiedział nawet, czy ma uciekać, czy nie. Wszyscy gdzieś się chowali i mówili, że idzie burza.
A tymczasem nikt nie nadchodził. Zajączek postanowił więc zostać i spotkać się z burzą. Rozglądał się dookoła, ale nikogo nie było widać. Tylko na niebie pojawiły się chmury, zrobiło się ciemno i zaczął padać deszcz. – No nie, i w dodatku jeszcze deszcz. Tego już nie zniosę - powiedział zajączek i zasmucony schował się pod drzewkiem. Nagle na niebie pojawiły się błyskawice i zaczęło głośno grzmieć. 

Zajączek trochę przestraszył się, ale siedział pod drzewem, zły, że musi moknąć i nie może doczekać się burzy. – Kiedy ona wreszcie przyjdzie? – mruczał do siebie. – Bardzo chciałbym ją zobaczyć. Kiedy zajączek miał już całkiem przemoczone futerko chmury ustąpiły, a na niebie pojawiło się słońce.

 Zaraz potem po mokrej ziemi przykicała zielona żaba. Gdy zobaczyła smutnego zajączka spytała: - Hej, zajączku, co się stało? Dlaczego się smucisz? – Bo nikt mi nie chce powiedzieć, co to jest burza. Powinna niedługo przyjść, tymczasem ja siedzę, czekam, nawet zmokłem, ale nikogo oprócz ciebie nie widziałem. A może ty spotkałaś burzę? Nie wiesz, gdzie ona jest? – spytał zajączek. – Jak to gdzie jest? Przecież właśnie przeszła. – Przeszła? Nie widziałem. Dokąd poszła? Może ją jeszcze dogonię? – Ach ty głuptasie – zaśmiała się żabka – Już po burzy. Popatrz zresztą. Tęcza!!!

3. Skąd się bierze deszcz  FILM - tutaj możesz zobaczyć skąd się bierze deszcz

4. A może wykonasz eksperyment - BURZA W SŁOIKU


5. Rozwiąż zagadki o burzy, które to  symboli zjawisk atmosferycznych: 


Płyną po niebie,
znasz je i wiesz,
że gdy są ciemne,
może być deszcz. (chmury)

Kiedy on pada,
to kalosze wkładasz. (deszcz)

Gdy słońce świeci i deszcz jeszcze kropi,
ona na niebie barwny mostek robi. (tęcza)

Kiedy wyjdzie zza chmury, to mocno grzeje
i się do nas wesolutko śmieje. (słońce)

Jasnym promieniem niebo przecina,
gdy burza się zaczyna. (błyskawica)


6. „Burza” – praca plastyczna techniką kolażu
 Przypomnijcie sobie burzę, którą kiedyś przeżyliście. A teraz, używając folii, tektury,
kawałków materiału, flamastrów i kleju, przedstawcie burzę na kartkach. Może być podobna do tych z ilustracji,
ale może też być zupełnie inna. Zastanówcie się, jakie materiały Wam się przydadzą i w jaki sposób je wykorzystacie,a potem przystąpcie do pracy




7 A na zakończenie bajka o Bolku i Lolku: BOLEK I LOLEK














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz